
Eet niks meer na 20u.
6 januari 2026Wij zijn fan van de continue glucosesensor.
Dat is een kleine sensor die je twee weken lang in je arm draagt en je bloedsuikerspiegel meet in reactie op voeding, beweging en stress.
As we speak dragen we er zelf ook weer eentje in onze arm. We testen verschillende voedingsmiddelen uit. Zoals suikers ‘los’ eten in de vorm van een koekje tussendoor, suikers drinken – denk aan sapjes – al dan niet wandelen na de lunch én verschillende soorten lunches. Met en zonder brood.
Brood is een dingetje.
In Vast Wel! schreven we al dat brood niet per definitie ‘goed’ of ‘slecht’ is. Het gaat meer om de hoeveelheid en de combinatie. Eet je veel brood of andere producten die van tarwe zijn gemaakt – zoals crackers, tussendoorrepen of spaghetti – dan krijg je een bombardement aan gluten binnen. Al die gluten kunnen je darmwand beschadigen op een manier dat stoffen, deeltjes of bacteriën vanuit je darm voortdurend tussen de cellen door richting je bloedbaan glippen. Je immuunsysteem raakt hierdoor geactiveerd en dit veroorzaakt in de darmwand of op een andere plek in je lichaam een ontstekingsreactie. Bovendien is brood koolhydraatrijk, en jaagt het daarmee je bloedsuikerspiegel omhoog. Daarover later meer.
Maarja, brood lijkt nooit te vervelen.
Brood bevat ook vezels en voedingsstoffen én het is lekker. Een lunch zonder brood, veel mensen kunnen zich er weinig bij voorstellen. Dus wat nou als je in plaats van vier sneetjes brood met kaas als lunch overstapt naar een sneetje brood bij je lunch? Ik deed de test. Zo at ik afgelopen week een lunch met drie sneetjes volkoren brood, dik belegd met kipfilet, feta, tomaat, komkommer. En ééntje met hagelslag om het af te toppen. Het resultaat? Check de berg na nummertje 5 hieronder. Mijn bloedsuikerspiegel ging van de 5,5 naar de 8,3 mmol/l en bleef daar een tijdje. In de middag had ik zin om te blijven eten. Geen echte honger, meer dat onrustige gevoel van ‘ik wil nog iets’.

Een paar dagen later op 13 januari.
Ik kreeg een lunch in buffetvorm bij de Academie Coaching en Leefstijl. Ik gaf daar in de ochtend les over voeding aan leefstijlcoaches. De lunch is daar altijd briljant: een buffet vol verschillende soorten groente, avocado, tonijn, ei, kipfilet etc. Van alles om je eigen salade mee te maken. Ik schepte een bord vol en at er een snee volkoren brood bij. Dus geen brood als lunch, maar brood bij de lunch. In de app zag ik dat mijn bloedsuikerspiegel zijn piek bereikte op 6,6 mmol/l. Zie het heuveltje na nummer 1 hieronder in de afbeelding. In de middag at ik nog yoghurt. Maar meer omdat ik dacht dat ik het nodig had. Ook een interessante gedachte realiseer ik me nu. Ik had namelijk geen trek.

De hoeveelheid en de combinatie maken dus een wereld van verschil.
Wat hier gebeurt, is eigenlijk heel logisch. Brood bevat koolhydraten en die verhogen je bloedsuiker. Hoe meer sneetjes, hoe groter die stijging. En aan de andere kant zorgen eiwitten, vetten en vezels ervoor dat je bloedsuikerspiegel minder hard stijgt en je jezelf langer verzadigd voelt. En wat betekent dit dan voor jou? Je voelt je vooral langer verzadigd en ervaart een stabieler energieniveau. Geen afterlunch dips meer dus. Bovendien varen je darmen er wel bij: iets minder tarwe en meer groente.
Hierbij een paar tips voor een redelijk snelle lunch. Aangezien er voor jou – en mij – niet dagelijks een buffet klaar staat.
Ten eerste: eet groente bij je lunch. Kook bijvoorbeeld extra groente in de avond als je toch al in de keuken staat, of schuif een zak voorgesneden groente in de oven met olijfolie, peper en zout. Zelf snijden is natuurlijk nog mooier. Zo heb je de volgende dag in elk geval gekookte of gegrilde groente. Meng het met sla, of eet het bij je boterham. Voeg dan nog eiwitten en vetten toe: prak eens een avocado op brood met kipfilet of een gekookt eitje. Of ga voor een blikje vis op basis van olijfolie. Wil je die écht lekker maken, meng de vis dan met dille, gesneden olijven of kappertjes.
Oh ja, roggenbrood.
Gisteren at ik daar twee sneetjes van met avocado, kipfilet en tomaatjes. En een halve met hagelslag. Mijn bloedsuikerspiegel kwam daarna niet verder dan 6,9 mmol/L, en ik was de rest van de middag verzadigd. Een sneetje ‘gewoon’ brood vervangen door roggebrood is dus ook nog een mooi plan. Op naar een energieke middag.
Wij zitten boordevol
leuke inspiratie.
Wil jij maandelijks onze blogs of recepten ontvangen? Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!



